Címkék: #composer #Laravel #Laravel 9 #PHP #Telepítés (Installation) #Windows
A Laravel 9-hez mindenképpen szükség van a PHP 8-as verziójára, úgyhogy ezzel a frissítéssel kell kezdeni. Nálam eddig 7.4.27 volt, úgyhogy most váltani kell és mivel lokálisan használom a XAMPP-ot, ezért két lehetőségem van:
1. XAMPP újratelepítése (re-install)
Talán a legegyszerűbb megoldás, amit tehetünk, ha még csak nemrég kezdtünk el ismerkedni a Laravel-lel és nincsenek még lokálisan éles projektjeink, hogy újratelepítjük a XAMPP-ot a legfrissebb PHP-s verziószámmal (2022. március 7-én ez a 8.1.2-es PHP-s csomag):
Biztonsági okokból készítsünk előtte mentéseket a (1) C:\xampp\htdocs mappa tartalmáról, amiben a projektjeink vannak, illetve (2) az adatbázisaink tartalmát is exportálhatjuk (séma információkkal és adatokkal együtt). Az adatbázis exportokat elvégezhetjük MySQL Workbench-ben a bal oldali "Navigator" nevű panel "Administration" lapfülén lévő "Data Export" gomb segítségével.
A következő ablakban beállíthatjuk, hogy 1. melyik adatbázisokat szeretnénk exportálni (ki tudjuk pipálni). A 2. lenyíló listában válasszuk ki, hogy a sémákat és az adatokat is mentse ki. A 3. jelnél lévő checkbox-okat is érdemes bejelölni, attól függően, hogy használtunk-e már ilyeneket. A 4. pontban a mappa nevét tudjuk meghatározni, hogy hova mentse ki a rendszer az SQL fájlokat. 5. pontban a séma létrehozó utasításokat is ki tudjuk menteni. A 6. "Start Export" gomb megnyomásával pedig elindul az exportálási folyamat.
Ha ezeket a "backup-olásokat" elvégeztük, utána már nagy baj nem érhet minket, érdemes amúgy időről időre backup-ot készítenünk, ha másról nem, akkor az adatbázisban lévő adatokról, mivel a projektjeinket (és az adattábláink strukturáját a migrációs fájlokkal) Github segítségével is tudjuk "verziókövetni". Ezután következhet az uninstallálási folyamat, amely során a telepítő megkérdezi, hogy törölje-e a htdocs mappa tartalmát, erre válaszoljunk úgy, hogy a mappa tartalma és így a korábbi projektjeink megmaradjanak, persze szerencsére van róla mentésünk is. Majd ha az sikeresen lefutott, telepítsük fel az újabb verziójú XAMPP-ot és utána egy php -v parancs kiadásával tudjuk is ellenőrizni, hogy már a jó, 8.1.2-es verziójú PHP-t használjuk-e. A MySQL Workbench segítségével pedig képesek vagyunk importálni a korábban exportált adatbázisokat.
2. XAMPP-on belüli PHP verziófrissítése (upgrade)
Itt látható, hogy a 8.1.2-es PHP telepítésre került. Ezután következhet a Laravel frissítése a 9-es verzióra.
Composer frissítése
Ha már "itt jártam", frissítettem a Composer-t is, most a legfrissebb verzió a 2.2.7-es:
Az utasítás kiadása után kapok Warning-okat, de ez abból adódik főleg, hogy ami még a PHP 7-ben nem volt probléma, például NULL paraméter átadás, azért itt már Warning-ot kapok, de ezzel most első körben nem foglalkozok, ha megkaptam az üzenetet, hogy "Upgrading to version 2.2.7 (stable channel)."
Node és npm frissítése
A Node-ot és hozzá tartozó csomagkezelőt (npm) legegyszerűbben a weboldalán keresztül letölthető telepítővel tudjuk frissíteni.
Sajnos, arra még nincsen konkrét parancs, hogy ezt "upgrade-elni" lehessen, ezért egy eltávolítással és telepítéssel vágok bele a folyamatba, majd szépen haladok a félkövéren látható parancsok kiadásával:
A php artisan serve parancs kiadása után már fut is az alkalmazás kiszolgálása (jobb alul kiemeltem a látható, frissített verziószámokat):