Címkék: #Adatelemzés (Data analysis) #Cloud #Digitalizáció (Digitalization) #Integráció (Integration) #IoT (Internet of Things) #Ipar 4.0 (Industry 4.0) #Kutatás (Research) #Laravel #Társadalmasítás #ÚNKP #Üzleti Intelligencia (Business Intelligence)
Előzmények, korábbi eredmények, motivációk
Az ipari vállalattal, már több mint 10 éve dolgozok együtt különböző, termelést támogató informatikai projekteken. 2016-ban megnyertem az első Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP) ösztöndíjamat, amelynek során a céggel együttműködésben elkészítettük a tervet arra vonatkozóan, hogy felkészítjük a gyárat az ISO 50001-es tanúsítvány auditálására és folyamatos fejlődésre.
"Az ISO 50001 Energiairányítási rendszerszabványt 2011 júniusában bocsátotta ki a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet. A szabvány tartalmazza energiamenedzsment rendszerek kialakításához, fenntartásához és fejlesztéséhez szükséges követelményeket. Célja, hogy szisztematikus megközelítésben lehetővé tegye a szervezet számára az energiateljesítmény folyamatos fejlődését, beleértve az energiahatékonyságot, az energiabiztonságot, a felhasználást és fogyasztást. Célja, hogy csökkentse bármilyen szakterületű, méretű és földrajzi elhelyezkedésű vállalat energiafelhasználásának mértékét, ezúttal az energiaköltségeket és az üvegházhatású gázok kibocsátásának mennyiségét is. A rendszert az az ISO 9001 Minőségirányítási és az ISO 14001 Környezetközpontú irányítási rendszerszabványok alapján modellezték. Az ISO 50001 az energiateljesítményre koncentrál, nem elsősorban a termékek minőségére és a környezeti hatásokra, de a három szabvány leggyakrabban integrált irányítási rendszer részeként épül be egy vállalat működésébe, így az említett szempontok is érvényesülnek. Az energiafelhasználás javítására irányuló célokat a szervezet maga fogalmazza meg, a szabvány alapján, amelynek adatközpontú, strukturális megközelítése révén a szervezet valószínűsíthetően számottevő anyagi megtakarítást érhet el."
Azt talán nem is kell hangsúlyoznom, hogy napjainkra (2022-ben) mennyire fontossá vált az, hogy egy termelő nagyvállalat energiafelhasználás szempontjából minél inkább hatékonyan, a veszteségeket eltüntetve működjön. 2016-ban tehát elindítottuk ezt a projektet, amelyet most röviden összefoglalok, koncentrálva a későbbi projektek részletes bemutatása számára releváns feladatokra:
Az ábrán a felvázolt rendszer architektúrája látható, amely azóta további IoT specifikus és egyéb alhálózattal és számos további berendezéssel, adatmérési szenzorral bővült, azonban a mostani projektjeim kapcsán elég ennek az egyszerűsített ábrának az átlátása. Ahogy említettem a kutatási és fejlesztési projekteknek még számos mellékága volt, amelyeket itt most nem részletezek. De a fentieket mindenképpen össze akartam foglalni mielőtt rátérnék a most releváns "energiatudatosságra nevelés" témaköréhez kapcsolódó két projektemre.
A projektek kialakítása során fontos szempont volt az, hogy ahol csak lehet, alkalmazzuk azokat az eszközöket (hardveres és szoftveres), amelyek a vállalat rendelkezésére állnak, illetve ha valamilyen további szoftver beszerzésére volna szükség, akkor az legyen ingyenesen hozzáférhető (például adatbáziskezelő rendszer), vagy történjen meg saját fejlesztés a megoldáshoz.
A legújabb, 2021/2022-ben harmadszorra elnyert ÚNKP ösztöndíjam során még azt fogalmaztam meg célként, hogy a projektek részeit (amelyiket csak lehetséges) valósítsam meg felhőszolgáltatások felhasználásával, így nyitva újabb lehetőségeket a vállalati fejlődés előtt.
1. projekt: a haszontalan működés pénzbeli kifejezése
Az elmúlt évek során jártam olyan gyárban, ahol a termelési veszteségeket egy Magyarországon gyártott autómárka darabszámában mérték, mivel a vezetők azt vallották, hogy a dolgozók nem tudnák felmérni azokat a pénzösszegeket, amelyeket tájékoztatásként megosztanának velük, ezért látták jobbnak ezt a megoldást. 2015 környékén egy olyan hazai autó árát 2,5 millió forintban határozták meg, így ha azt írták ki, hogy az idei évre vonatkozóan eddig 4 autónyi a veszteségünk, az 10 millió forintot jelentett. Ahhoz persze, hogy ezt meg tudjuk tenni a saját vállalatunknál, előbb ismernünk kell a "forintosított" (vagy "eurósított") összegeket. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy nekünk nem a termelés kapcsán kalkulálódó veszteségeket kellett felmérnünk, hanem az energiagazdálkodás során fellépő hiányokat, amihez a fent vázolt "kiber-fizikai keretrendszert" tudtuk alkalmazni, leszámítva az üzleti intelligencia szoftvert, mivel az új üzleti logikai funkcionalitásokat, az adatmegjelenítést már egy saját eszközzel hajtottuk végre. Itt lépett be új rendszer komponensként a Laravel-alapú webes alkalmazás fejlesztése és használata.
2. projekt: valós idejű teljesítménykövetés
Ahogy említettem, az üzleti intelligencia eszközök használata hasznos, de nem lehet a gyártósori dolgozók rendelkezésére bocsátani egy ilyen (korábban még főleg asztali) alkalmazást. Azon túl, hogy rettentően drága tud lenni további licencek megvásárlása a szoftverhez, még speciális szakértelmet is igényel a használatuk. A gyártósori dolgozóknak csak az eredményeket "lett volna jó felvillantani", de a havi eredmények "kiplakátolása" az üzemben rettentően sok mindent elfed a valós hatékony/nem hatékony működésről. Így egy meghatározott cél volt ennek kapcsán, hogy tájékoztassuk az operátorokat a tevékenységük aktuális hatékonyságáról valós időben, ott rögtön a termelési gépük mellett.
Olvass tovább erre ...Továbblépés, gondolatébresztő
Az energiatudatosságra neveléssel kapcsolatos projektjeimet a következő blogbejegyzésekben részletezem: mind a kutatási, mind a fejlesztési részfeladatokat bemutatom.
Felmerülhet majd a kérdés, hogy mindezen feladatok egy másik termelő vállalatnál is megvalósíthatók lennének-e, vagy ez csak egy teljesen egyedi fejlesztés, amely egyetlen, specifikusan ilyen ipari vállalatnál alkalmazható volt...?
A válasz az, hogy a bemutatásra kerülő projektek kiber-fizikai rendszer összetételét tekintve, a folyamatok és rendszerek nagy része más termelő vállalatnál is alkalmazható:
Így a fizikai plusz szoftveres eszközök integrációja, és az ebből a komplex rendszerből kinyerhető tudás elérése valós cél lehet bármilyen termelő vállalatnál. A 0. lépés az, hogy valaki elolvassa ezeket a bejegyzéseimet, és elkezdjen gondolkozni azon, hogy az ő cégénél hogyan lehetne előrelépni ezen a területen.
Együttműködés, köszönetnyilvánítás
A kutatást természetesen nem egyedül végeztem. Munkám során a vállalat szakembereivel mindig együttműködve haladtam a megoldás felé, míg kutatási szempontból Koncz Adrienn doktorandusz hallgatómmal, továbbá szakmai, fejlesztési oldalon az első bemutatandó projektnél az Eötvös Loránd Tudományegyetemen (ELTE-n) hallgatómmal, Németh Erikkel együttesen tevékenykedtem.